2010 Pentathlon

North York Masters Aq. Club Hy-Tek’s MEET MANAGER 10:21 PM 16/12/2010 Page 1

North York Gators Pentathlon Dec 12 2010 – 12/12/2010

Combined Events

Women 18-24 Pentathlon

Place Name Team Total

50FLY 50BK 50BR 50FR 100IM

1 Stephanie Cholyk 22 AURO 3:25.93 31.50 32.80 40.44 28.31 1:12.88

2 Tracey McKenna 21 THOR 4:10.37 41.50 40.00 46.25 33.56 1:29.06

3 Raluca Hlevca 24 MARK 4:11.75 38.00 45.19 45.88 33.78 1:28.90

– Chantal Thompson 24 AURO NA NT NT NT NT NT

Men 18-24 Pentathlon

Place Name Team Total

50FLY 50BK 50BR 50FR 100IM

1 Hans Fracke 24 UXB 2:57.06 28.06 28.31 32.94 25.25 1:02.50

2 Andrien Ho 20 THOR 3:29.18 32.37 34.90 37.78 28.69 1:15.44

3 Alex Wasserman THOR 3:56.45 35.31 39.84 44.62 30.31 1:26.37

Women 25-29 Pentathlon

Place Name Team Total

50FLY 50BK 50BR 50FR 100IM

1 Anna Togias 25 ETOB 3:45.00 33.75 39.62 40.01 32.31 1:19.31

2 Kelsey Robertson 25 OAK 3:47.25 34.25 36.06 45.50 31.19 1:20.25

3 Amie Peddle 27 OAK 3:53.23 36.12 41.00 41.43 32.62 1:22.06

4 Eileen Westernacher 28 THOR 4:06.62 39.12 40.37 45.75 34.30 1:27.08

5 Michelle Frieling 29 MILT 4:20.71 42.31 43.97 46.12 36.31 1:32.00

6 Jamie Rubenovitch 26 THOR 4:27.50 39.25 51.37 45.88 36.50 1:34.50

Men 25-29 Pentathlon

Place Name Team Total

50FLY 50BK 50BR 50FR 100IM

1 Scott Briggs 28 UXB 2:57.19 27.56 28.88 32.69 24.50 1:03.56

2 Ryan Tong 25 CAM 3:30.13 32.25 39.12 36.20 28.31 1:14.25

3 Kosta Famin 29 NYG 3:31.63 30.69 34.62 39.19 28.94 1:18.19

4 Daniel Milliard 29 AURO 3:35.83 28.37 31.12 34.37 31.22 1:30.75

5 Daniel Lena 26 THOR 3:50.72 36.89 39.37 42.75 29.83 1:21.88

6 Giancarlo Lembo 28 THOR 4:41.63 51.75 45.19 48.50 37.19 1:39.00

– Ben Hunter 29 NT NA 30.12 NT NT NT NT

– Charles Chen 26 MARK NA 54.63 52.37 46.69 37.00 NT

Women 30-34 Pentathlon

Place Name Team Total

50FLY 50BK 50BR 50FR 100IM

1 Jenn Strang 31 BURL 3:30.49 32.75 34.37 40.06 30.12 1:13.19

2 Trisha Foley 31 ATB 4:18.95 43.19 40.94 49.44 34.44 1:30.94

3 Tasha Passmore 31 RHM 4:24.03 45.19 45.28 45.88 36.37 1:31.31

4 Melanie Label 31 MARK 5:11.06 50.12 57.69 52.25 40.56 1:50.44

5 Melanie Dittrick 33 THOR 5:11.62 58.44 42.25 57.75 42.12 1:51.06

Men 30-34 Pentathlon

Place Name Team Total

50FLY 50BK 50BR 50FR 100IM

1 Che Mineque UNOT 3:08.21 29.50 29.31 35.75 27.28 1:06.37

2 Wayne Westermacher 33 THOR 3:26.96 32.27 34.50 36.94 28.50 1:14.75

3 Shawn Keffer 33 MILT 3:36.99 33.56 39.94 37.09 29.09 1:17.31

4 Michael Paddags 31 THOR 3:58.64 37.94 44.94 40.31 30.75 1:24.70

5 Jason Smith 33 BURL 4:16.26 37.83 43.88 52.37 33.12 1:29.06

– Mahmoud ETOB NA 34.88 DQ 40.12 30.56 1:22.66

Women 35-39 Pentathlon

Place Name Team Total

50FLY 50BK 50BR 50FR 100IM

1 Dawn Orr 39 ETOB 3:27.50 32.31 33.94 38.94 29.56 1:12.75

2 Tracy Williams 38 CAM 3:38.86 33.12 35.12 41.62 30.69 1:18.31

3 Stacey van Wart 38 BURL 3:58.27 38.03 40.12 43.56 33.37 1:23.19

4 Lynn Rodgers 39 BURL 4:02.25 38.26 43.17 43.16 33.75 1:23.91

5 Chantal Tome 37 ETOB 4:02.96 37.00 41.88 43.83 34.56 1:25.69

North York Masters Aq. Club Hy-Tek’s MEET MANAGER 10:21 PM 16/12/2010 Page 2

North York Gators Pentathlon Dec 12 2010 – 12/12/2010

Combined Events

Women 35-39 Pentathlon

Place Name Team Total

50FLY 50BK 50BR 50FR 100IM

6 Denyse Cowling 38 BURL 4:19.66 38.85 46.50 49.50 34.19 1:30.62

7 Marcela de Laat 38 ETOB 4:21.40 42.69 42.83 52.88 33.94 1:29.06

8 Aimee Grodski 36 BURL 4:24.14 40.19 47.56 46.82 35.88 1:33.69

9 Angela Walker 37 ATB 4:32.47 43.94 44.47 48.31 39.56 1:36.19

10 Lori Culum 39 RHM 5:04.32 52.88 53.62 48.94 41.19 1:47.69

11 Angela Hill 36 ATB 5:08.68 47.56 52.62 58.06 39.25 1:51.19

– Christine Spicer 36 AURO NA NT NT NT NT NT

– Corinne Poot 37 BURL NA NT NT NT NT NT

– Shauna Sedgewick 37 AURO NA 44.83 46.50 45.91 36.46 DQ

Men 35-39 Pentathlon

Place Name Team Total

50FLY 50BK 50BR 50FR 100IM

1 Christopher Nagy 36 ETOB 3:04.43 27.88 30.37 34.83 25.88 1:05.47

2 Dennis Milenov 36 UXB 3:12.19 29.12 30.83 36.62 26.56 1:09.06

3 Glen Hanna 38 PKRG 3:33.66 31.06 35.69 40.44 28.91 1:17.56

4 Mark Grodski 37 BURL 3:35.82 31.88 38.34 39.75 29.44 1:16.41

5 Andy Desbarats 39 AURO 3:54.03 37.75 40.88 41.33 31.19 1:22.88

6 Erez Harel 35 THOR 4:55.81 47.37 1:02.25 44.69 34.44 1:47.06

– Alan Stratton ETOB NA DQ 47.06 DQ 33.75 1:31.88

– Mojtaba Yousefi 36 TYMS NA NT NT NT NT NT

Women 40-44 Pentathlon

Place Name Team Total

50FLY 50BK 50BR 50FR 100IM

1 Leslie Carter 43 NT 3:57.63 34.00 40.19 51.25 30.88 1:21.31

2 Erin Gregson Pagan 40 CAM 4:00.86 36.31 41.37 44.12 34.56 1:24.50

3 Kelly MacDonald 40 NT 4:04.35 38.44 40.50 47.00 34.22 1:24.19

4 Lisa Santilly 40 MARK 4:17.99 43.50 45.06 44.37 35.75 1:29.31

5 Robyn Toffolo 41 NMKT 4:18.15 38.31 42.69 50.84 34.94 1:31.37

6 Gillian McDowell 41 AURO 4:31.93 44.44 44.81 49.50 37.56 1:35.62

7 Clare Atkinson 43 MARK 4:35.28 42.31 49.25 46.56 37.06 1:40.10

8 Jillian Bache 42 RHM 4:38.80 48.37 46.12 50.31 34.94 1:39.06

9 Donna Campbell 42 BRNT 4:43.20 47.62 46.44 51.83 38.94 1:38.37

10 Carole Konstantinou 43 ETOB 4:51.21 47.31 46.83 52.83 39.62 1:44.62

11 Madeleyne Vivanco 41 ETOB 5:04.18 52.56 51.75 48.06 44.69 1:47.12

12 Heike Marshall 43 MARK 5:30.43 56.31 55.69 57.06 44.31 1:57.06

– Mira Miller-Couillard 40 THOR NA DQ 49.75 46.44 38.19 1:38.83

Men 40-44 Pentathlon

Place Name Team Total

50FLY 50BK 50BR 50FR 100IM

1 Scott Branton 43 CLAR 3:27.56 32.44 34.62 38.62 28.44 1:13.44

2 Yehoram Shenhar 40 TYMS 3:29.54 31.08 36.44 38.88 28.31 1:14.83

3 Todd Boone 40 OAK 3:35.66 35.21 36.50 38.50 30.00 1:15.45

4 Jake Nesovic 43 TYMS 3:41.40 36.50 35.94 39.37 30.65 1:18.94

5 Philip Dodgson 43 AURO 3:43.12 38.50 38.99 36.88 30.25 1:18.50

6 Bob Brown 40 UXB 4:09.12 40.75 41.56 46.37 32.19 1:28.25

– Dong Ning 40 MARK NA NT NT NT NT NT

Women 45-49 Pentathlon

Place Name Team Total

50FLY 50BK 50BR 50FR 100IM

1 Jackie Hatherly 45 OAK 3:36.93 33.62 36.56 40.00 30.56 1:16.19

2 Kathy McKnight 47 AURO 3:41.19 34.50 38.62 39.44 31.75 1:16.88

3 Kelly Rodgers 45 RHM 3:51.55 36.62 39.69 40.12 33.56 1:21.56

4 Ursula Wolfel 47 PKRG 4:09.41 40.04 42.50 46.12 33.50 1:27.25

5 Kelly Lyons 47 NYG 4:12.68 39.00 42.31 47.50 34.37 1:29.50

6 Lisa Ledingham 48 UXB 4:19.21 39.71 44.25 49.12 34.94 1:31.19

North York Masters Aq. Club Hy-Tek’s MEET MANAGER 10:21 PM 16/12/2010 Page 3

North York Gators Pentathlon Dec 12 2010 – 12/12/2010

Combined Events

Women 45-49 Pentathlon

Place Name Team Total

50FLY 50BK 50BR 50FR 100IM

7 Judy Snider 48 THOR 4:23.25 42.19 45.69 48.06 35.12 1:32.19

8 Fiona Lowden 49 BURL 4:26.00 41.62 46.06 48.06 36.43 1:33.83

9 Sandy Kofavi 46 RHM 4:33.93 41.31 49.06 47.94 35.56 1:40.06

10 Diane Clark 48 AURO 4:34.09 43.56 46.88 47.06 39.71 1:36.88

11 Sara-Naomi Gladstone 46 NYG 4:38.57 41.19 50.75 51.75 37.00 1:37.88

12 Cheryl Stewart 46 AURO 4:43.33 47.62 46.83 51.19 38.50 1:39.19

13 Susan Hallett 49 PKRG 4:52.27 44.75 48.19 54.33 39.00 1:46.00

14 Jennifer Fisher 45 BURL 5:22.40 51.50 55.31 56.65 44.88 1:54.06

15 Amanda Wilkins 46 THOR 5:47.02 1:00.19 1:03.34 53.62 49.62 2:00.25

16 Valerie McCoy 47 MARK 5:49.86 58.94 1:02.25 59.10 48.69 2:00.88

17 Alice Ruffo 45 MARK 6:15.20 1:11.06 1:04.07 1:00.50 44.88 2:14.69

– Lori Matthews 47 RHM NA NT NT NT NT NT

– Karen Fleming 48 GRAN NA NT NT NT NT NT

– Kimberly McGowan 49 DAM NA NT NT NT NT NT

Men 45-49 Pentathlon

Place Name Team Total

50FLY 50BK 50BR 50FR 100IM

1 Dave Town 49 OOPS 3:09.81 29.12 31.69 35.00 27.75 1:06.25

2 Matthew Williamson 46 TYMS 3:18.80 30.83 36.94 33.47 28.19 1:09.37

3 Bruno Degrigny 47 ETOB 3:29.25 35.31 37.75 35.12 27.88 1:13.19

4 Don Bauer 47 BRDN 3:32.39 34.37 34.58 37.50 29.00 1:16.94

5 John Strang 45 BURL 3:36.62 33.94 36.37 40.12 30.31 1:15.88

6 Scott Weston 48 THOR 3:37.33 33.69 37.50 40.00 29.62 1:16.52

7 Andy Mitchell 49 AURO 3:45.23 39.01 43.25 48.22 26.75 1:08.00

8 Kevin Gilbert 48 PKRG 3:46.69 32.69 40.38 42.69 30.31 1:20.62

9 Tom Leger 49 AURO 3:53.09 33.19 42.88 39.69 31.50 1:25.83

10 John Shaughnessy OAK 3:59.17 38.05 38.37 44.56 31.75 1:26.44

11 Albert Napast 47 NMKT 4:07.00 37.19 45.69 44.37 33.56 1:26.19

12 Brian Hughsam 49 UNOT 4:08.05 38.12 43.50 44.00 32.12 1:30.31

– Peter Carson 45 MILT NA NT NT NT NT NT

– John Carson 47 CAM NA 35.31 DQ 45.25 32.62 1:25.50

– Eric Oliver 47 AURO NA NT NT NT NT NT

Women 50-54 Pentathlon

Place Name Team Total

50FLY 50BK 50BR 50FR 100IM

1 Janice Gibbs 51 OAK 4:06.83 37.83 41.56 46.75 33.94 1:26.75

2 Sue Weir 54 TYMS 4:11.73 38.83 40.37 49.87 34.75 1:27.91

3 Judy Ianucci 54 AURO 4:13.53 39.56 42.37 46.69 34.19 1:30.72

4 Susan Menary 50 NT 4:24.01 41.31 45.06 49.56 35.25 1:32.83

5 Susan Reed 53 BURL 4:42.50 45.83 51.83 49.12 37.16 1:38.56

6 Louise Buxton 53 ETOB 4:50.45 51.75 49.19 49.83 40.06 1:39.62

7 Sonia Lopes 54 OAK 5:18.39 52.45 1:01.88 48.44 43.37 1:52.25

8 Susan Rousseau 50 OAK 5:24.55 51.47 53.69 56.83 44.31 1:58.25

8 Shelli Zelsman 54 THOR 5:24.55 55.83 50.94 1:01.31 42.91 1:53.56

10 Jackie Brown 54 MARK 5:31.12 50.37 59.75 58.31 43.88 1:58.81

11 Wendy Pinder 54 ATB 5:58.35 1:01.03 1:03.56 58.45 50.25 2:05.06

12 Paula Trattner 53 THOR 6:09.86 1:02.37 59.56 1:05.94 48.62 2:13.37

13 Mary McGouran 54 MARK 6:15.82 1:05.00 1:10.92 1:00.78 48.62 2:10.50

– Anita Pittens 50 CAM NA 39.06 NT NT NT NT

Men 50-54 Pentathlon

Place Name Team Total

50FLY 50BK 50BR 50FR 100IM

1 Wieslaw Musial 53 TYMS 3:18.26 30.75 31.75 38.31 28.19 1:09.26

2 Michael Hoevanaars 51 UXB 3:37.95 33.75 36.37 39.94 30.06 1:17.83

3 Bryon Slade 53 ATB 3:47.79 35.69 41.56 38.66 31.44 1:20.44

North York Masters Aq. Club Hy-Tek’s MEET MANAGER 10:21 PM 16/12/2010 Page 4

North York Gators Pentathlon Dec 12 2010 – 12/12/2010

Combined Events

Men 50-54 Pentathlon

Place Name Team Total

50FLY 50BK 50BR 50FR 100IM

4 Mark Beaton 51 AURO 3:49.02 36.83 40.12 39.50 30.69 1:21.88

5 Andy Manahan 52 PKRG 3:49.43 32.44 43.62 43.50 30.25 1:19.62

6 Paul Haffenden 54 AURO 3:51.76 34.83 39.00 43.52 31.75 1:22.66

7 Greg Thurlbeck 52 ATB 3:52.38 35.69 41.44 41.12 31.19 1:22.94

8 Krzysztof OAK 3:54.44 35.94 41.19 41.50 31.44 1:24.37

9 Michael Obal 54 TAC 4:00.18 36.37 40.56 47.69 30.62 1:24.94

10 Ross Doyle 54 TYMS 4:09.05 41.34 43.94 42.25 32.83 1:28.69

11 Yefim Romanovsky 53 RHM 4:12.08 40.62 43.37 43.37 33.78 1:30.94

12 Paul Gemmink 52 PKRG 4:14.01 39.38 45.50 44.19 33.88 1:31.06

13 Rob Trimbee THOR 4:37.02 45.02 49.94 46.75 38.00 1:37.31

14 Jeff Varah 53 RHM 4:44.99 48.12 52.69 45.12 38.37 1:40.69

15 Jack Borenstein 52 THOR 5:36.76 49.88 58.75 1:03.50 38.38 2:06.25

– Rob Milligan 52 OOPS NA NT NT NT NT NT

– Michael Doyle 51 MARK NA NT NT NT NT NT

– Jeff Pett 51 UXB NA 48.12 50.44 51.75 34.69 DQ

– Ralph Rieper 51 NYG NA NT NT NT NT NT

Women 55-59 Pentathlon

Place Name Team Total

50FLY 50BK 50BR 50FR 100IM

1 Chungyee Leung-Hagesteijn 55 AURO 5:18.73 56.75 55.67 52.00 41.94 1:52.37

– Kay Kovach 59 MARK NA 1:20.31 1:11.44 DQ 56.06 2:40.00

– Katherine Blanchard 55 TYMS NA NT NT NT NT NT

Men 55-59 Pentathlon

Place Name Team Total

50FLY 50BK 50BR 50FR 100IM

1 Michael Stroud 55 THOR 3:37.17 33.31 36.19 40.63 30.60 1:16.44

2 Bill Chisholm 55 NT 3:45.44 32.19 39.31 43.00 30.44 1:20.50

3 Patrick Shannon 59 BSHK 4:02.25 39.44 43.50 41.37 33.44 1:24.50

4 Les Lindquist 59 AURO 4:04.74 38.56 44.62 42.50 34.00 1:25.06

– David Moon 56 UNOT NA NT NT NT NT NT

– Tom Price 56 MILT NA NT NT NT NT NT

– Wouter KoertVanDerLinden 55 UNOT NA 40.69 42.00 44.50 35.06 DQ

Women 60-64 Pentathlon

Place Name Team Total

50FLY 50BK 50BR 50FR 100IM

1 Catherine Vandyke 60 ATB 5:13.32 48.25 56.00 53.19 41.94 1:53.94

2 Karen Barrett 64 OOPS 7:05.03 1:15.72 1:12.22 1:13.50 56.12 2:27.47

– Valerie Westernacher 62 THOR NA 1:20.69 DQ 1:22.44 54.19 2:40.83

Men 60-64 Pentathlon

Place Name Team Total

50FLY 50BK 50BR 50FR 100IM

1 John Twohig 60 BURL 3:48.21 33.90 39.25 43.06 31.88 1:20.12

– David Richards 64 BURL NA 50.06 49.44 51.25 38.45 DQ

Women 65-69 Pentathlon

Place Name Team Total

50FLY 50BK 50BR 50FR 100IM

1 Millie Bishop 69 ETOB 7:12.32 1:17.44 1:09.25 1:15.19 57.56 2:32.88

Men 65-69 Pentathlon

Place Name Team Total

50FLY 50BK 50BR 50FR 100IM

– Bryan Finlay 67 LSD NA NT NT NT NT NT

Men 70-74 Pentathlon

Place Name Team Total

50FLY 50BK 50BR 50FR 100IM

1 Gerhard Wolfel 70 PKRG 5:00.07 53.19 51.44 50.44 39.12 1:45.88

North York Masters Aq. Club Hy-Tek’s MEET MANAGER 10:21 PM 16/12/2010 Page 5

North York Gators Pentathlon Dec 12 2010 – 12/12/2010

Combined Events

Men 70-74 Pentathlon

Place Name Team Total

50FLY 50BK 50BR 50FR 100IM

2 Charlie Lane 72 ETOB 5:13.99 50.62 55.62 51.31 43.75 1:52.69

3 Yoshi Nomura 73 TMU 5:37.18 1:06.44 58.66 50.83 43.69 1:57.56

Women 75-79 Pentathlon

Place Name Team Total

50FLY 50BK 50BR 50FR 100IM

1 Glad Bryce 76 TYMS 7:10.76 1:16.94 1:03.83 1:12.75 1:02.62 2:34.62

2 Ethel St. Laurent 75 ATB 9:31.18 2:06.83 1:22.28 1:31.37 1:15.39 3:15.31

Men 75-79 Pentathlon

Place Name Team Total

50FLY 50BK 50BR 50FR 100IM

1 Wally Henne 75 TYMS 4:50.62 51.25 50.06 46.75 40.31 1:42.25

– Chris Smith 78 TYMS NA 54.37 DQ 51.69 40.31 1:52.12

– George Milne 78 TYMS NA NT NT NT NT NT

Women 85-89 Pentathlon

Place Name Team Total

50FLY 50BK 50BR 50FR 100IM

1 Kalis Rasmussen 86 ETOB 7:46.88 1:33.39 1:08.06 1:13.25 1:02.56 2:49.62